Informace o materiálech - konopí (hemp), bambus, sója


Materiály           
Označení zboží

Oděvy mají klasické vnitřní a malé, boční, venkovní (asi 1 x 1 cm) štítky, na kterých jsou graficky označené použité materiály, tedy konopný list, bambusový list atd. Na peněženkách, taškách a obuvi jsou konopné listy zobrazené na nýtech, a vždy jsou označené nápisem Sativa (latinsky = konopí).
Fair trade, sweatshop free, organic (bio)

Výrobci zaručují, že jejich výrobky jsou vyrobené v továrnách, kde jsou zabezpečené dobré pracovní podmínky, pracují v nich pouze osoby starší 18 let ap. Jejich výrobky jsou tzv. „Sweatshop free“. Svůj image si vybudovali pomocí přísných etických a ekologických pravidel, a proto své vyrobní místa každoročně navštěvují a kontrolují. Vlastní certifikáty kvality ISO 9001 (jejich fotografie máme k dispozici a na požádání mohou být viděny). Nevlastní sice certifikáty Fair Trade, ale jeden z nich je například autorizovaným dodavatelem pro Amnesty International (Česká pobočka AI) a WWF (World Wide Fund for Nature). Výrobcovi používají organickou (bio) bavlnu a organické (bio) konopí. Bližší informace podáme na požádání.

Z těchto důvodů je toto zboží dražší než zboží dostupné v běžných obchodech.
Konopí (hemp)


Co je konopí (anglicky „hemp”) a jaký je rozdíl mezi konopím a marihuanou

Konopí seté (Cannabis Sativa) je jednoletá bylinná rostlina vyskytující se v oblastech s mírným podnebím. Na Slovensku se pěstovala staletí a neobsahuje téměr žádný nebo jen minimální podíl THC (Tetrahydrocannabinol), tedy psychotropní látky, kterou obsahuje pouze jeden poddruh konopí, a to konopí známé jako konopí indické, jinak známé jako marihuana. Úlohou THC v květech a listech je ochrana rostliny před silným slunečním zářením. Proto marihuana pochází z velmi teplých oblastí Asie a Afriky. V našich zeměpisných šířkách konopí obsahuje zanedbatelné množství THC. Takové konopí se nazývá „technické konopí“ (anglicky „industrial hemp“).

Krátká historie

Konopí patří k nejstarším a nejvšestrannějším rostlinám, které lidstvo využívá. První záznamy pocházejí od Egypťanů z 16. století před naším letopočtem. Rostlina byla domestifikovaná v Číně, kde vyvinuli různé způsoby jejího zpracování a využití. Používalo se převážně na textílie a semena z konopí se používaly v potravinářství a v medicíně.

Staří Řekové používali konopí na výrobu látek a lnu a v 9. století se začíná konopí používat i v Evropě. Jako léčivo se využívalo u kožních a dýchacích onemocněních, žloutence a kolice. V 14. století dovezli evropané z Číny technologii výroby papíru.

V 18. a 19. století nahrazuje konopí v textilním průmyslu bavlnu a papírenský průmysl začíná využívat chemické látky na výrobu papíru ze dřeva. Do poloviny 20. století konopí v průmyslu upadá do zapomnění.

Příklady, kde všude se konopí používá a co se z konopí vyrábí

  1. 1. Papír – až do konce 19. století se na výrobu papíru používalo především konopí a len. Konopí má čtyřikrát větší výnos než stromy. Z delších vláken se vyrábí vysokokvalitní papír pro knihy, časopisy a kancelářské potřeby. Z kratších se vyrábí novinový papír, toaletní papír a balící materiál.
  2. 2. Textílie – konopí se používá při výrobě všech typů textílií, od oděvů až po potahy a tašky atd. Technologie zpracování se neustále obnovují. Tyto textílie mají vlastnosti, které jsou s bavlnou nedosáhnutelné, například pevnost nebo antibakteriální vlastnosti.
  3. 3. Plasty – plasty vyrobené na bázi konopí jsou 100% přírodně rozložitelné, a to z nich dělá ideální balicí materiál pro potraviny. V součastnosti plasty z konopí využívají například velké automobilky jako BMW nebo Honda.
  4. 4. Stavební materiály – konopí je u nás nejvíce využíváno jako vodárenské těsnění a podlahová izolace. Ve Francii se konopí přidává do betonu.
  5. 5. Kosmetika, léky a léčiva – v minulosti se využíval především olej ze semen konopí, při léčení kožních onemocnění, bodnutí hmyzem a v součastnosti se využívá na výrobu masážních olejů, tělových mlék a krémů, a pod.
  6. 6. Potraviny – olej z konopí je výbornou přísadou do čokolád, sušenek, těstovin, a pod. Semena konopí jsou velmi oblíbenou potravou mnohých zvířat a ptáků, vzhledem k vysokému obsahu bílkovin.

Oděvy z konopí a jejich vlastnosti

Konopí vyprodukuje 3x víc látky než bavlna. Látka z konopí je pevná a odolná. Dobře drží barvu i po letech. Tkanina je prodyšná a dobře dýchá, v létě chladí, v zimě hřeje, a to díky vzduchu, který se nachází v pórech látky. Tato látka odfiltruje až 95 % UV záření a zpomaluje proces hoření. Má antibakteriální vlastnosti a dobře odolává plísním, a proto je výborná na nohy. Pro tyto vlastnosti je často používána v nemocnicích (například v Rakousku).

Péče o oděvy a produkty z konopí

Správná péče vždy prodlouží životnost. Při praní a čištění oděvů z konopí nepoužívejte běliče, žehlete pouze mírnou teplotou a nesušte je v sušičkách/pračkách. Oděvy mohou být čištěny v čistírnách. Určité produkty z konopí jako peněženky, obuv a jiné čistěte ručně.

Ze světa módy

První pár slavných Levi Strauss jeans byl vyroben z plátna z konopí.
Calvin Klein: „Věřím že, látka z konopí bude látkou budoucnosti modního i textilního průmyslu“.
Georgio Armani: „Konopní vlákno je silné, čisté a jeho struktura vytváří tuto látku v létě chladivou a v zimě hřejivou”.

Odkazy

Více o využití konopí naleznete na stránkách českého občanského sdružení Konopa http://www.konopa.cz. Některé zajímavé informace byly se souhlasem autora čerpány ze stránky neinvestičního fondu Prečo Nie Konope? www.konopa.sk.
Stránky Konopářskeho svazu České republiky.

 

Bambus (bamboo)

Bambus je rychle rostoucí rostlina, která narůstá až o 30 mm denně. Látka z něj vyrobená je přirozeně antibakteriální a 100% rozložitelná. Je jemná a hladká stejně jako hedvábná látka. Na pokožce je velmi příjemná a výborně dýchá, protože je prodyšná a jeho absorbční vlastnosti jsou mnohem větší než například u bavlny.

 

Sója (soy)

První oděvy ze sójové látky se objevily ve 40-tých letech. Používal je i známý automobilový magnát Henry Ford. Masivní nástup však zaznamenala sójová látka až od roku 1999, kdy nastal výrazný zlom v technologii jejího zpracování. O sójové látce se mluví jako o “kašmíru mezi rostlinami”. Je jemná, hladká a lehká. Na dotek je podobná kašmíru, ale je o něco hladší. Absorbce vlhkosti je podobná jako u bavlny, ale lépe ji přenáší, a proto je pohodlnější. Sójová látka je pevnější než vlna a má také podobnou schopnost zadržovat teplo. Péče o oděvy ze sójové látky je jednoduchá. Může se normálně prát, sráží se jen zřídka, a může se i sušit v sušičce, ale ne při vysoké teplotě, protože se může poškodit proteinová struktura látky.